Gábor Dénes-díjban részesült Németh Géza, a VIK TMIT Beszédkommunikáció és Intelligens Interakciók Laborcsoport vezetője
Gábor Dénes-díj 2020.
Budafok-Tétény Önkormányzatának újságcikkje
kép forrása: www.gabordenes.hu
Németh Géza az MI Stúdió podcastjában beszélt a Text-To-Speech trendekről “Amikor az írott szöveg életre kel, avagy szembe jön egy robothang, ami nem (feltétlenül) az” címmel, mely meghallgatható itt: Spotify, Picuki.
Csapó Tamás Gábor a mosonmagyaróvári Nyugdíjasegyetemen tartott előadást “A mesterséges intelligencia és alkalmazása a beszédtechnológiában” címmel, melyből egy cikket is írtak a Kisalföld újságban.
Dr. Németh Géza és Dr. Csapó Tamás Gábor az M5 Nóvum című műsorban mutatta be a VUK alkalmazás beszéd alapú felhasználói interfészét. A felvétel az alábbi linken érhető el (kattints).
A 2018 őszi Schönherz MeetUpon kollégáink két előadást is tartottak a mély tanulás témaköréből. 1) Nagy Péter: Deep Learning - Mitől mély a tanulás? és 2) Dr. Csapó Tamás Gábor: Generatív Mély Neuronhálók. A felvételek az alábbi linken érhetők el (kattints).
Kollégánk, Dr. Csapó Tamás Gábor "Némabeszéd-interfészek kidolgozása és a beszélőfüggőség vizsgálata nyelvultrahang és elektromágneses artikulográf eszközökkel" címmel NKFIH PD-18 típusú pályázatot nyert, melynek során a korábban megkezdett kutatást folytatja a némabeszéd-interfészek területén, a Szegedi Tudományegyetem, Informatikai Intézettel, az MTA-SZTE Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport és az MTA-ELTE Lendület Lingvális Artikuláció Kutatócsoporttal együttműködésben. A kutatás haladásáról a ResearchGate-en számolunk be.
Dr. Gyires-Tóth Bálint az RTL Klub Magyarul Balóval című műsorban beszélgetett a mesterséges intelligencia és a humanoid robotok lehetőségéről. A felvétel az alábbi linken érhető el (kattints).
Kollégánk, Dr. Gyires-Tóth Bálint felkérés alapján elnyerte az NVidia Deep Learning Institute (DLI) Certified Instructor és University Ambassador címet.
Az NVidia Deep Learning Institute (DLI) kutatóknak, fejlesztőknek és adattudósoknak gyakorlatorientált feladatokat és oktatási anyagokat nyújt mély tanulás témakörben. A DLI keretein belül a mély neurális hálózatok használatát egyéni laborfeladatokon és minősített oktatók által vezetett workshopokon keresztül lehet megismerni. Az oktatás a legújabb deep learning szoftveres és hardveres eszközök segítségével folyik.
Kollégánk NVidia DLI egyetemi nagykövetként az egyetem polgárainak (hallgatóknak és oktatóknak egyaránt) ingyenes workshopokat fog tartani mély tanulás témakörben.
Kollégánk, Dr. Csapó Tamás Gábor "Artikulációs mozgás alapú beszédgenerálás" címmel NKFIH pályázatot nyert, melynek során a Szegedi Tudományegyetem, Informatikai Intézettel, az MTA-SZTE Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport és az MTA-ELTE Lendület Lingvális Artikuláció Kutatócsoporttal együttműködésben 2017-2021 között ún. "némabeszéd-interfész" kifejlesztésén dolgoznak nyelvultranag és elektromágneses artikulográf technológiákkal, depp learning alapon. A kutatás haladásáról a ResearchGate-en számolunk be.
Dr. Tóth Bálint Pál kollégánk 2017. január 17-én (kedden) 17:30-tól előadást tart deep learning témában a HTE Szakestjén a BME I épület, IB210-es termében (1117, Bp. Magyar tudósok krt. 2., 2. emelet). A rendezvény ingyenes. Részletek:
Az adatok és a számítási kapacitás robbanásszerű növekedésének, továbbá
az új tudományos eredményeknek köszönhetően a gépi tanulás újra
fénykorát éli. Ma már az olyan cégóriások, mint például a Google,
Facebook, Twitter és az IBM külön mesterséges intelligencia központokat
tartanak fent. És mindeközben a tudományterület minden korábbinál
nagyobb tempót diktál: szinte minden hónapban merőben új vagy minden
korábbinál pontosabb eredmények születnek a deep learning (mély tanulás)
alapú neurális hálózatok segítségével,legyen szó akár képről, hangról,
szövegről vagy egyéb adatról.
Mit várhatunk a gépi intelligenciától? És a gépi intelligencia mit
várhat tőlünk? Mi kell ahhoz, hogy bárki bekapcsolódjon a deep learning
kutatásba, fejlesztésbe? Mi várható 2017-től? Ezekre a kérdésekre
próbálunk választ adni a szakest folyamán két előadónk: Lőrincz András
(ELTE) és Tóth Bálint Pál (BME) segítségével.
Bajkó Norbert (SmartLab BSc hallgatója) és Nagy Péter BME-VIK hallgatók "Dinamikus Duó" nevű csapatban a Magyar Telekom által megrendezett Leading Data Hackathon 24 órás versenyen első helyezést értek el applikáció kategóriában. A duó mély neurális hálózatokkal jelezték előre, hogy mikor érdemes az ügyfeleket a Telekomnak felhívnia, és mikor ne zavarják őket. Gratulálunk!
A verseny honlapja: http://bigdata.kibu.hu/?lang=hu
Hír a HVG-n: http://hvg.hu/tudomany/20161212_telekom_big_data_hackathon
Az elkészült programkód: https://github.com/norbertbajko/Telekom-Leading-Data-Hackathon-2016
Kollégánk, Dr. Tóth Bálint Pál november 2-án, szerdán 20:00 órás kezdettel kerekasztal-beszélgetést fog vezetni a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségekről és jövőbeli kutatásáról a Simonyi 100 rendezvénysorozaton. A beszélgetésen részt vesz Sepp Norbert (IBM), Takács Árpád (BARK) és Nagy Nándor (BOSCH). A rendezvény ideje és helyszíne: november 2. 20:00, 1117 Budapest, Irinyi József utca 42., a Schönherz Zoltán Kollégium földszinti előadó terme.
Regisztráció
Laboratóriumunk vezetője, Dr. Németh Gézával az iMagazin.hu készített interjút arról, hogy miért nem ismeri anyanyelvünket az Apple Siri. A kétrészes interjú során sok érdekes kérdésre adtunk választ Magyarország egyik legnagyobb Apple portáljának.
Az IVSZ (Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége) „Digitális összefogás” alcímmel hirdette meg az idei MENTA konferenciát. A rendezvény célja, hogy az IT cégek vezetői megismerkedjenek a legújabb trendekkel és lehetőségekkel, melyekre rövid- és hosszútávú stratégiájukat építhetik. A külföldi és a hazai előadók között vannak fiatal tehetségek, veterán cégvezetők, elemzők és vízionáriusok.
Ma már minden vállalat adatokra épül, azonban ezen adatok strukturálása és feldolgozása még gyerekcipőben jár. Emberi erőforrásokkal legtöbb esetben nem lehet ezeket az adatmennyiségeket elemezni és a lényegi tudást kinyerni belőlük. Pedig ez a tudás értékes üzleti hasznot és döntő előnyt jelenthet, aminek lehetőségét gépi tanuló algoritmusok teremtik meg.
Dr. Tóth Bálint Pál a gépi tanulás legújabb és minden korábbinál ígéretesebb ágának, a deep learningnek céges környezetben történő alkalmazásának lehetőségeiről „Deep Learning - hogyan tudja kiaknázni az ipar a gépi tanulás új korszakát?” címmel tart előadást a Gépi tanulás és mesterséges intelligencia szekcióban.
Tovább a MENTA konferencia oldalára.
Kollégánk, Dr. Zainkó Csaba meghívott előadója a Drone Prix robotversenynek. Csaba előadása során többek között arra keresi a választ, hogy milyen robotokkal találkozik az ember és velük hogyan tudunk kommunikálni? Kezeljük úgy a gépeket, mintha emberek volnának, vagy fontos, hogy csak egy gép maradjon az emberek szemében? Hogyan nézzen ki egy robot? Emberszerű legyen? Miként reagálnak az emberek erre? Merre haladunk a kommunikációban és milyen nehézségeket látunk most az ember-robot interakcióban?
Tovább a Drone Prix oldalára.
Laboratóriumunkból beadott pályázat útján a BME hivatásos NVidia GPU Oktatási Központtá (GPU Education Center) vált. Az NVidia nagyteljesítményű grafikus (GPU) kártyákkal, felhő alapú szolgáltatással, szoftveres és hardveres segítséggel, könyvekkel és digitális tananyagokkal segíti a deep learning oktatást az önálló labor, szakdolgozat és diplomatervezés, továbbá a "Deep Learning a gyakorlatban Python és LUA alapon" szabadon választható tantárgy keretei belül. Köszönjük ezúton is az NVidia támogatását!
Hír a BME oldalán.
2016 tavaszán az Élet és Tudomány és a Pro Progressio Alapítvány támogatásával a BME cikkpályázatot hirdetett. Az oktató-kutató kategóriában megosztott II. díjat kapott Tóth Bálint Pál kollégánk "Mély neurális hálózatok - beszélő számítógépek mély gondolatokkal" című tudományos ismertterjesztő cikkével. (Első helyezést a pályázat keretein belül nem adtak ki.) Gratulálunk!
Hír a BME oldalán.
Kollégánk a Demolában tartott előadást 2016. június 8-án a deep learning alapjairól és három gyakorlati alkalmazási területéről, forráskód illusztrációkkal. A meetupra több, mint 100-an jöttek el.
Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter „Az Információs Társadalomért szakmai érmet” adományozott az informatika szakterület, a számítástechnikai kultúra, az információs társadalom fejlesztése érdekében végzett magas színvonalú, eredményes tevékenysége elismeréseként Csapó Tamás Gábornak (BME-TMIT). Az elismerést kollégánk a minisztertől 2016. március 17-én a Bálna Kulturális Központban rendezett ünnepségen vehette át. Gratulálunk!
Az adatmennyiség robbanásszerű növekedésével, a GPU-k technológiai fejlődésével és a tudományterület új eredményeinek köszönhetően az elmúlt években a mélytanuló, un. deep learning rendszerek, azon belül pedig a mély neurális hálózatok a gépi tanulás egyik legjobban kutatott tématerületévé vált. Napjaink legkorszerűbb beszédfelismerő, beszédkeltő és képfelismerő algoritmusai mély neuronhálókat használnak, és számos további alkalmazási terület esetén is túlmutatnak a korábbi módszereken.
Az előadásban ismertetésre kerül, hogy hogyan működnek és mit tudnak ezek a rendszerek, illetve választ kapunk arra is, hogy lehet-e intelligens egy mély tanuló architektúra.
Az előadás megtekintéséhez kattints ide.
A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ), a Magyar Fulbright Bizottsággal és az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetségével együttműködve, 2015. november 18-án, a Tatai Református Gimnáziumban folytatta a "Meet the scientist" c. tudomány-népszerűsítő körútját. Az előadó Csapó Tamás Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Távközlési és Médiainformatikai Tanszék kutatója, korábbi Fulbright-ösztöndíjas volt, aki "Beszédtechnológia és kiterjesztett valóság?" címmel tartott előadást.
Az előadás megtekintéséhez kattints ide.